Rozpoczynamy Koncerty Czwartkowe!

Koncerty Czwartkowe

Już jutro – 27 maja o godzinie 19 w budynku Filtracji odbędzie się inauguracja naszych Koncertów Czwartkowychpierwszy z cyklu koncert, a w nim

Duet instrumentalny:

WOJCIECH PRONIEWICZ skrzypce

RADOSŁAW SOBCZAK fortepian

W repertuarze:

Ignacy Jan Paderewski – Melodia op. 16 nr 2 (oprac. na skrzypce i fortepian Stanisław Barcewicz)

Andrzej Nikodemowicz – Nokturn na skrzypce o fortepian

Fryderyk Chopin – Nokturn Es-dur op. 9 nr 2 (oprac. na skrzypce I fortepian)

Ignacy Jan Paderewski – Nokturn B-dur op. 16 nr 4 

– Menuet G-dur op. 14 nr 1 (fortepian solo)

– Sonata a-moll op. 13 na skrzypce i fortepian

Projekt sfinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z programu Muzyka 2021. 

Partnerem Projektu jest Centrum Praskie KONESER, Dom Ze Sztuką.

Serdecznie zapraszamy!

Prowadzenie koncertu: JAN POPIS

Voytek Proniewicz – skrzypek, zadebiutował z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie w 2005 roku. Grał pod batutą Jana Krenza, Jerzego Maksymiuka, Tadeusza Wojciechowskiego i in. Interpretował koncerty skrzypcowe Mozarta, Bacha, Vivaldiego, Czajkowskiego, Brucha oraz inne utwory Sarasatego, Wieniawskiego, Kreislera, Lutosławskiego, Piazzolli. Aktywnie koncertuje w kraju w najważniejszych salach oraz na świecie – w Wiedniu, Paryżu, Brukseli, Bonn, Wilnie, Katanii, Palermo, Nitrze, Kaliningradzie, Kałudze, Szanghaju i Hongkongu.
Nagrał dwie płyty dla prestiżowej wytwórni NAXOS – Pupils of Chopin z pianistą Alexandrem Jakobidze-Gitmanem (2011) oraz Ferenc Liszt Works for violin and piano z pianistą Wojciechem Waleczkiem (2014). Nagrał także muzykę do filmu Chopin – The Space Concert.
Woytek Proniewicz  jest laureatem licznych konkursów skrzypcowych, jak: I nagroda na VI Śląskim Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków w Zabrzu (1998), III nagroda na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Ludwika van Beethovena w Hradec nad Moravici, Czechy (1998), II nagroda w Ogólnopolskim Przesłuchaniu Uczniów Klas Skrzypiec i Altówki Szkół Muzycznych Drugiego Stopnia w Elblągu (2001), I nagroda na V Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie (2002), III nagroda na XV Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi (2004), wyróżnienie na VI Międzynarodowym Konkursie im. Karola Szymanowskiego w Łodzi (2005). Był wieloletnim stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Otrzymywał stypendia artystyczne Ministra Kultury i Dziedzictwa. Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie klasie prof. Mirosława Ławrynowicza.

Koncerty czwartkowe - Voytek Proniewicz

Radosław Sobczak – pianista, otrzymał  wyróżnienie dla „Najlepszego Polaka Konkursu” na XIV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka  Chopina w Warszawie w 2000 roku oraz wiele nagród pozaregulaminowych, m.in. fortepian Yamaha od Fundacji prof. Reginy Smendzianki oraz stypendium Fundacji „Crescendum est Polonia”. W 2006 roku ukończył studia pianistyczne na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Edwarda Wolanina oraz w klasie kameralistyki prof. Macieja Paderewskiego. Studia uzupełnił u prof. Victora Macarova. 

Jest laureatem II nagrody I Europejskiego Konkursu Pianistycznego „Halina Czerny-Stefańska in memoriam” w Poznaniu (2008). Występował w wielu polskich filharmoniach. Brał udział w licznych festiwalach polskich jak i zagranicznych, takich jak: Chopin Festival „Settimane Musicali Bresciane-Genio e malinconia” (Włochy), Piano Festival Kitzingen (Niemcy), Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, „Chopin w barwach jesieni w Antoninie”, Festiwal Muzyki Polskiej w Gyor (Węgry).

W 2002 roku zagrał siedem recitali w Chinach na zaproszenie Shanghai Concert Hall. W 2003 roku wystąpił na koncercie dla parlamentarzystów europejskich w Strasburgu z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej. Koncertował także w takich krajach jak: Francja, Hiszpania, Czechy, Szwajcaria, Rosja, Ukraina, Izrael, Palestyna, Australia, USA. 

W 2013 roku ukazała się jego płyta CD z trzema sonatami Beethovena, a następnie „The Spirit” z utworami różnych kompozytorów zarejestrowanych podczas recitali, obie wydane przez Fundacje „Cultura Animi”. W czerwcu 2018 roku we współpracy z wytwórnią DUX wydał dwie monograficzne płyty CD z muzyką Ignacego Jana Paderewskiego i Karola Szymanowskiego. W tym samym roku, Senat Rzeczypospolitej Polskiej, przy współpracy z Polskim Radiem, umieścił jego nagranie Sonaty Paderewskiego w swoim projekcie: Płyta CD „Senat RP na stulecie odzyskania niepodległości”. 

W latach 2010- 2012 był profesorem na Keimyung-Chopin University w Daegu w Korei Południowej. W roku 2008 roku został wykładowcą na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, a od 2012 roku pedagogiem w klasie fortepianu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 w Warszawie.

Koncerty czwartkowe - Radosław Sobczak

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca