Pomoc uchodźcom z Ukrainy

Pomoc uchodźcom z Ukrainy – to myśl jaka przyświecała naszej Fundacji Godnie Żyć od chwili gdy wybuchły działania wojenne w Ukrainie. Napływająca fala uchodźców – matek z dziećmi, osób starszych i niepełnosprawnych, uciekających przed działaniami wojennymi w Ukrainie, konieczność zapewnienia im podstawowych rzeczy do życia, oczywiście prócz dachu nad głową, pobudziła nas do działania. Potrzebne było wszystko – artykuły kosmetyczne, higieniczne, pieluchy dla dzieci, odzież, żywność… I wtedy się okazało, że Polonia niemiecka organizuje zbiórki darów dla uchodźców z Ukrainy wśród swojej społeczności oraz swoich niemieckich sąsiadów i potrzebny jest tylko transport, aby dary te mogły zostać przywiezione do Polski i tu dystrybuowane wśród potrzebujących.  Zaczynamy działać… szczególnie leży nam na sercu dobro ukraińskich kobiet uciekających z dziećmi, które zostawiły w ojczyźnie mężów walczących z wrogiem…

Dary z Niemiec…

Uruchamiamy znajomości wśród Polonii niemieckiej (Jolanta Popiołek z Hamburga, Państwo Ostrowscy z Winsen Luhe, Benedict Frąckiewicz i Beata Mazurek z Dusseldorfu), na nasz apel o pomoc odpowiada spedycja AMG Cargo Logistics Sp. z o.o., która zaoferowała charytatywnie swoje usługi i wraz ze Stowarzyszeniem SPINKA ze Świebodzina organizujemy transport, co w konsekwencji doprowadza do sprowadzenia 7 TIRów i 2 busów darów z żywnością, kosmetykami, artykułami higienicznymi, w tym pieluchami dla dzieci, śpiworami, artykułami medycznymi, odzieżą, zabawkami… Dary trafiły do potrzebujących uchodźców z Ukrainy przebywających w Świebodzinie i okolicach – za pośrednictwem Stowarzyszenia SPINKA, do uchodźców przebywających w Warszawie i województwie mazowieckim – poprzez CARITAS Diecezji Warszawsko-Praskiej, parafii Św. Barbary w Warszawie, gminy Sulejówek goszczącej na swoim terenie uchodźców, a część przekazana została do magazynu na Żupniczej prowadzonego przez organizację ukraińską do dalszej dystrybucji wśród swoich rodaków. 

Lokowanie uchodźców…

Jednocześnie staraliśmy się lokować i pomagać w lokowaniu zgłaszających się, przybywających z Ukrainy uchodźców, a właściwie matek z dziećmi, które uciekły z rejonów objętych działaniami wojennymi, w mieszkaniach i lokalach należących do osób prywatnych i parafii.

Dary z Wielkiej Brytanii…

Dzięki Małgorzacie Błońskiej z Liverpoolu (prywatnie siostrze Katarzyny Czajka – Prezes Zarządu Fundacji Godnie Żyć), nawiązujemy kontakt w Polonią brytyjską i dzięki współpracy z Polską Fundacją Narodową, która sfinansowała transport 12 TIRów darów z Wielkiej Brytanii, udało się sprowadzić dary od Polonii i zgromadzonej wokół niej społeczności – z Polskie Merseyside z Liverpoolu (na czele z Marcinem Całka), z Manchesteru (na czele z Alicją Popowicz), z Organizacji Polskiej z Newcastle upon Tyne (Mariusz Biziewski, Wojtek Płoszaj, Polska Misja Katolicka z Newcastle upon Tyne). Gdy akcja sprowadzania tych transportów dobiegała końca, okazało się, że Polonia brytyjska dysponuje jeszcze w swoich magazynach darami, które wystarczyły na 2 kolejne TIRy, które tym razem charytatywnie przewiozła do Polski spedycja AMG Cargo Logistics. Było to już 21 TIRów… A na koniec, już na własny koszt Organizacja Polska z Newcastle upon Tyne wysłała do nas jeszcze jeden – już 22 TIR pełen darów…

Dary otrzymane od Polonii brytyjskiej zostały rozdysponowane w sposób następujący: dotarły do Caritas Archidiecezji Warszawskiej dla uchodźców będących pod jej opieką lub zgłaszających się o pomoc, do Miasta Stołecznego Warszawy dla uchodźców przebywający na terenie Warszawy, do Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci dla jej ukraińskich podopiecznych, do Fundacji Honor Pomagania Dzieciom dla sierot ukraińskich, do magazynu w Halinowie a stamtąd do gminy Sulejówek, która przyjęła duże liczby uchodźców, do bezpośrednio odbierających przedstawicieli ukraińskich uchodźców, do parafii Św. Barbary w Warszawie i ich ukraińskich podopiecznych, do Świebodzina do Fundacji Pomoc i Nadzieja, gminy Skąpe i wreszcie do Anity Czajka – koordynatora naszej Fundacji w Świebodzinie, która zajmuje się codzienną dystrybucją (codzienna „wydawka”) darów wśród przebywających w Świebodzinie i okolicach uchodźców z Ukrainy, jako pomoc długofalowa.

Plecaki dla ukraińskich dzieci…

Kolejne nasze zaangażowanie – akcja plecaki dla ukraińskich uczniów z warszawskich szkół podstawowych. Jako odzew na nasze poszukiwania finansowania zakupu plecaków z wyposażeniem dla dzieci uchodźców – odpowiedział Benedict Frąckiewicz z Polonii niemieckiej, dzięki którego kontaktom otrzymaliśmy od firmy TBA Investment Sp. Z o.o. darowiznę w kwocie 20.000 zł na ten cel. Za tę darowiznę mogliśmy zakupić 150 plecaków w pełni wyposażonych w pomoce szkolne (piórniki, ołówki, długopisy tym z kolorowymi, gumki, temperówki, nożyczki, zestawy kreślarskie, farby plakatowe, farby akwarelowe, pędzelki, kredki świecowe, kredki ołówkowe, plastelina, bloki rysunkowe, w tym z kolorowymi kartkami, papiery kolorowe do wycinania, zeszyty w linie, zeszyty w kratkę oraz worki na kapcie), do których dodaliśmy też wodę mineralną i coś słodkiego – czekoladę i ciasteczka oraz małą maskotkę, by sprawić przyjemność obdarowanemu dziecku. Plecaki te przekazane zostały do Dzielnicy Praga-Południe, na terenie której zostaną rozdysponowane wśród uczniów ukraińskich uczęszczających do tamtejszych szkół podstawowych.

Potrzebna żywność dla uchodźców…

Dzięki darowiźnie gotówkowej ze zbiórki od Polonii brytyjskiej, której pomysłodawczyniami były Alicja Popowicz i Magda Nasadowska, na konto naszaj Fundacji wpłynęła kwota 12.984,40 zł, która została przeznaczone na zakup żywności dla uchodźców z Ukrainy – matek z dziećmi, osób starszych, niepełnosprawnych, a więc nie mogących podjąć pracy, przebywających na terenie Świebodzina i okolic, jako pomoc długofalowa realizowana podczas codziennej działalności punktu wydającego pomoc dla uchodźców prowadzonego przez koordynatora miejscowego naszej Fundacji w Świebodzinie – Anity Czajka.

Koncert charytatywny…

Na 12 maja 2022 zaplanowany został charytatywny koncert muzyki klasycznej w Centrum Praskie Koneser na Warszawskiej Pradze-Północ, z którego dochód – w formie rozprowadzanych cegiełek – przeznaczony zostanie na zakup plecaków dla dzieci ukraińskich uczących się na Pradze Północ.