„DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI W POLSKIEJ MUZYCE KLASYCZNEJ”

W sercu Warszawy, w świętych murach stołecznych kościołów, dzwon będzie bił nuty naszej ojczyzny. Dzięki życzliwości Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, z serca Funduszu Patriotycznego – edycja 2023 “Wolność po polsku”, nasze serce, nasza Fundacja, ożywi echem 7 koncertów, będących hołdem dla polskiej muzyki klasycznej.

Podczas tych wieczorów, powietrze napełni się dźwiękami utworów, które narodziły się w okresie żałoby naszej ojczyzny, kiedy utraciliśmy Niepodległość, aż po jej triumfalny powrót w 1918 r. Dźwięki, które przypomną o bólu, walce i nadziei. A wśród tych, którzy te melodie ożywią, znajdą się nasze rodaków – zdolni muzycy, niektórzy z nich noszą w sercach korzenie Polski, chociaż los rzucił ich w dalekie zakątki świata.

Podczas każdego koncertu, Jan Popis, wybitny znawca muzyki, poprowadzi nas przez te historie, opowiadając o duchu i emocjach danego okresu. Zanim jednak dźwięki przemówią, każdy zgromadzony posłucha słów o polskich ruchach narodowych, o roli kościoła – tej wiecznej opoki w czasach niewoli. Zanurzymy się w historie Ignacego Jana Paderewskiego – wielkiego męża stanu, pianisty, kompozytora; Jana Ludwika Popławskiego – twórcy ideologii narodowo-demokratycznej oraz Augusta Hlonda – duchownego, który był duszą narodu w tych trudnych czasach.

Niech te koncerty staną się mostem łączącym nas z przeszłością, przypominającym o wartościach, które kształtowały naszą tożsamość.

Dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego