Cykl wystaw malarstwa w 2023 r. z dofinansowaniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

“Od tradycji do współczesności” to cykl 4 wystaw (w tym jedna łączona 4 artystów) przedstawiający dorobek artystyczny 7 artystów, przedstawicieli współczesnego, polskiego malarstwa XX i XXI wieku. Przeprowadzony od września do końca listopada 2023 r. cykl wystaw z katalogami i wernisażami, przy założeniu trwania jednej wystawy przez 2-3 tygodnie, w galerii Dom ze sztuką, prowadzonej przez Wnioskodawcę w Centrum Praskie Koneser w Warszawie, ma na celu przedstawić szerokiemu gronu odbiorców – młodzieży, osobom dorosłym, w tym seniorom, pochodzących z różnych środowisk, reprezentujący różne światopoglądy, przekonania – różnorodność twórczości współczesnych, polskich artystów – bohaterów wystaw, wśród których znajdować się będą również artyści seniorzy, których cenny dorobek artystyczny popada w zapomnienie. 

Harmonogram wystaw:

– wystawa od 2 do 16 września 2023 Grzegorza Śmigielskiego (Absolwent wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Studia w pracowniach prof. Jacka Sienickiego, prof. Ludwika Maciąga i prof. Haliny Chrostowskiej. Dyplom 1986r. Znany ze swojej sympatii dla realizmu lat 30-tych i 50-tych oraz wybitnego talentu do malarstwa portretowego (kontynuuje najlepsze tradycje polskich portrecistów końca XIX i początku XX w. )

– wystawa zbiorowa od 20 września do 4 października 2023  : 
Magdaleny Hajnosz (Studia i dyplom na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1980), twórczość w zakresie malarstwa, rysunku, fotografii. W dorobku artystycznym liczne wystawy indywidualne i zbiorowe w zakresie malarstwa, rysunku i fotografii. Nagrody w różnych konkursach za twórczość malarską i fotograficzną w Polsce i w Belgii. Prace znajdują się w kolekcjach w kraju i za granicą), 
Kamila Jaczyńskiego (Urodzony w 1981 roku. Artysta plastyk, zawodowo związany z branżą muzyczną. Mieszka i tworzy na warszawskiej Pradze. Wykładowca oraz specjalista do spraw public relations i marketingu muzycznego. Członek Akademii Fonograficznej, Związku Polskich Artystów Plastyków „Polska Sztuka Użytkowa” i Związku Producentów Audio Video. Jego twórczość plastyczna to szeroko rozumiany neo-ekspresjonizm tworzony przy użyciu technik mieszanych. Najczęściej z wykorzystaniem farb i tuszy akrylowych, choć pojawia się również farba w sprayu, markery oraz collage) 
Pawła Zakrzewskiego (Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na wydziale Grafiki – praca dyplomowa praktyczna zrealizowana w formie książki do własnych opowiadań w Pracowni Projektowania Książki i Ilustracji pod kierunkiem prof. Błażeja Ostoja Lniskiego. Ukończył również PWSFTViT w Łodzi na wydziale operatorskim Realizacji TV, a także Kulturoznawstwo SWPS w Warszawie. Jego prace to głównie ekspresja z domieszką czarnego humoru, formą nawiązująca do estetyki Street-artu, Nowego Ekspresjonizmu, czy Brut-Artu) 
Roberta Żytyńskiego (Artysta urodzony w Wałbrzychu w 1965 roku, ukończył Uniwersytet Wrocławski, Sorbona – Paryż, Akademię Sztuk Pięknych w Paryżu, Wyższą Szkołę Sztuk Graficznych ESAG Penninghen – dyplom prowadzony przez Etienne Robial. Od 1992 roku współpracuje z Telewizją ARTE oraz Eurosportem (od 1998) w charakterze grafika, ilustratora, realizatora oprawy graficznej. 2007 r wygrał konkurs na projekt oraz wykonanie aranżacji graficznej parkingu Musee du Quai Branly. Realizuje afisze dla: RTL, Theatre de Colombes, Muzeum w Wałbrzychu, Festival Blusowy w Bauvais. Zajmuje się również oprawą graficzną teledysków dla grup muzycznych. Prezentował swoje prace podczas wystaw indywidualnych m.in w Londynie, Paryżu, Berlinie, Montrealu, Wałbrzychu czy Wrocławiu. Prace Roberta Żytyńskiego znajdują się w prywatnych kolekcjach w Stanach Zjednoczonych, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Kanadzie i w Polsce) 

– wystawa od 7 października do 21 października 2023 Henryka Wańka (urodził się w 1942 roku w Oświęcimiu. Studiował w katowickiej filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1967 roku dołączył do zafascynowanej ezoteryką grupy malarzy Oneiron. W 1970 obronił dyplom w zakresie plakatu w pracowni Tadeusza Pietscha i grafiki warsztatowej Andrzeja Pietscha. W latach 1976-1977 przebywał na stypendium rządu włoskiego we Włoszech oraz stypendium Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku. Dzięki wyjazdom artysta zapoznał się z dziedzictwem sztuki śródziemnomorskiej i najnowszą sztuką awangardową. Waniek prezentował swoje prace na wielu wystawach indywidualnych w kraju i za granicą, głównie w Niemczech. W roku 1974 otrzymał nagrodę Prix Nationale na Szóstym Festiwalu Malarstwa w Cagnes-sur-Mere) 

– wystawa od 18 do 30 listopada 2023 Stanisława Młodożeńca (ur. 1953, ukończył studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowniach profesorów Michała Byliny i Jacka Sienickiego. Maluje obrazy realistyczne lub figuratywne i abstrakcje. Inspiruje się tradycjami wielkich awangard pierwszej połowy XX wieku. Od dwudziestu lat mieszka i tworzy w Nowym Jorku, który chętnie uwiecznia w swoich pracach)