Biało-czerwona, happening z okazji inauguracji obchodów 100 lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę

Katarzyna Czajka, autorka 100 obrazów inspirowanych kolorami polskiej flagi, zajmująca się tematyką społeczną poprzez różne formy swojej działalności, tym razem zaprasza wraz z Urzędem Dzielnicy Praga Południe i   Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga Południe, na swoisty happening z okazji rozpoczęcia obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Przypomni 3 ważne nazwiska dla kamionkowskiej społeczności, bowiem związane z tym miejscem – Romana Dmowskiego (urodzony na Kamionku), Ignacego Jana Paderewskiego (jego imię nosi Park Skaryszewski) i Józefa Piłsudskiego (mieszkającego w konspiracji w 1917 r. przy ul. Mińskiej), sugerując, że od każdego z nas, zwykłych ludzi może zależeć los Polski.

Jej 100 obrazów symbolizuje setki Polaków, każdego z nas, którzy w grupie mogą stanowić ważny głos we wspólnym celu – wolnej, niepodległej i sprawiedliwej Polski, Polski ważnej dla każdego z nas.

Happening polegający na ułożeniu przez 100 mieszkańców Pragi Południe (harcerze i młodzież szkolna) i przybyłych gości, ze 100 obrazów olejnych autorstwa Katarzyny Czajka (format każdego obrazu to 130 x 160 cm) w przeważającej kolorystyce bieli i czerwieni, biało-czerwonej mapy Polski. Proces tworzenia mapy Polski odbywał się będzie przy dźwiękach „Etiudy Rewolucyjnej” Fryderyka Chopina. Podczas happening przypomniane też zostaną postacie 3 znanych mężów stanu z czasów odzyskiwania niepodległości przez Polskę, a związanych z miejscem realizacji happeningu, o czym zapewne wie niewielu – Romana Dmowskiego, który urodził się na Kamionku, Ignacego Jana Paderewskiego, którego imię nosi pobliski Park Skaryszewski oraz Józefa Piłsudskiego, który przy ul. Mińskiej w 1917 r. mieszkał w konspiracji, którzy pomimo różnic politycznych dążyli do jednego celu – powrotu Polski na mapy Europy. Całość happeningu zostanie sfilmowana (przy pomocy drona lub za pomocą wysięgnika koszowego), a filmik zostanie zamieszczony na YouTube oraz na stronie Fundacji i CPK.

Patronat medialny nad wydarzeniem – lokalne Radia Warszawa.

Happening odbędzie w dniu 11 listopada 2017 r. , (rozpoczęcie o godz. 12, zakończenie ok. 13.30) na PARKINGU przy Urzędzie Dzielnicy Praga Południe. Wydarzenie skierowane jest do szerokiego kręgu odbiorców Dzielnicy Praga-Południe, a szczególnie Kamionka – dzieci, młodzież szkolną, dorosłych pracujących oraz seniorów, bowiem ma na celu przypomnienie i należyte uświetnienie zbliżającej się rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, tak ważnej dla każdego Polaka.

Na zakończenie inauguracji obrazy zostaną powieszone w pokojach Urzędu Dzielnicy Praga Południe.

link do RDC: Robert Łuchniak rozmawia z Katarzyną Czajka i Burmistrzem Michałem Wieremiejczykiem. http://www.rdc.pl/podcast/wieczor-rdc-happening-na-100-lecie-uzyskania-niepodleglosci-na-pradze/