Aukcja charytatywna sztuki współczesnej na rzecz powstania Domu Pomocy Pierwszego Miesiąca dla osób w trudnej sytuacji życiowej

Aukcja charytatywna sztuki współczesnej

Fundacja Godnie Żyć od kilku lat pracuje nad realizacją utworzenia Domu Pomocy Pierwszego Miesiąca dla osób w trudnej sytuacji życiowej, aby zapobiegać ich bezdomności.
Geneza:
Przez kilka lat miałam swoją pracownię malarską nad Jadłodajnią dla osób ubogich. Codziennie słyszałam kłótnie, przepychanki i podjeżdżającą Policję.
Kilka razy zeszłam na dół, aby uspokoić nerwową atmosferę i zaczęłam rozmawiać z ludźmi, kłębiącymi się w przeogromnej kolejce.
Moją uwagę przykuł mężczyzna (60), który nie wyglądał na bezdomnego, ani na biednego, tylko na zaniedbanego. Powiedział mi, że na ulicy jest od miesiąca. kiedyś, całkiem nie tak dawno miał dom, żonę i dzieci, ale kiedyś tak dużo pracował, tak bardzo integrował się z kolegami i tak wiele dni wracał do domu gdy wszyscy spali, że nie tylko nie nawiązał więzi z rodziną, ale wręcz oddalił się od nich. Wszystko było dobrze do czasu, gdy interesy szły, ale gdy zaczął mieć problemy finansowe, raptem został na lodzie. Żona postanowiła go zostawić, a na dzieci nie mógł liczyć. Koledzy mieli swoje sprawy, więc po 3 miesiącach pomieszkiwania u nich, wylądował na ulicy.
Nocował w noclegowniach, na dworcach i gdzie popadnie. Zaczął coraz bardziej wtapiać się w środowisko i popijać alkohol w coraz większych ilościach. Inaczej na ulicy się nie da żyć.
Pan Antoni wtedy uświadomił mi, że jeśli nie pomoże się takiej osobie w pierwszym miesiącu jego tułaczki, to może być za późno.
Jego słowa utkwiły mi w pamięci, a pan Antoni zniknął z mojego pola widzenia.
Od tamtej pory cały czas myślę o utworzeniu Domu Pomocy Pierwszego Miesiąca dla osób w trudnej sytuacji.

W takim „domu” osoba może zamieszkać do czasu stanięcia na nogi.
To będzie zwykłe mieszkanie, kilku pokojowe, gdzie zamieszkujące osoby będą tworzyły niby rodzinę, razem prowadziły gospodarstwo domowe. W tym czasie pomożemy między innymi ogłosić upadłość konsumencką, przeprowadzić rozwód, przyuczyć do innego zawodu, pomóc psychicznie.
Zwracałam się do różnych instytucji o finansowanie, ale ze skutkiem negatywnym, dlatego postanowiłam namalować serię obrazów, początkowo czarnobiałych, potem z dodatkiem koloru i mocno kolorowych, aby je zlicytować na ten cel.
Powstał Regulamin przebywania i korzystania z pomocy w ramach Domu Pomocy Pierwszego Miesiąca, a Burmistrz Pragi Północ, Dariusz Kacprzak przeciera szlaki, w jaki sposób przydzielić fundacji lokal, aby mógł spełniać swoją rolę. (Lokal został już nam okazany.)

Ostatecznie zaprosiłam do współpracy innych Artystów i tak zebraliśmy już około 90 obrazów, które można zobaczyć na żywo do końca września w Centrum Praskim Koneser w Domu ze sztuką, którą prowadzimy charytatywnie jako Fundacja Godnie żyć.
Koneser został naszym Partnerem i przydzielił nam lokal tylko w cenie zużytej energii elektrycznej.
Od 7 października 2019 roku do 13 października obrazy będą prezentowane w Teutsch Gallery na ulicy Mazowieckiej 10, a 11 października o godzinie 19 rozpocznie się ich licytacja na Aukcji charytatywnej. Można będzie również licytować internetowo.

Potrzebujemy pomocy w dotarciu do osób, które wezmą udział w aukcji i wylicytują za godziwą cenę obrazy, które udało się nam pozyskać.

Wszelkie bieżące informacje znajdują się na profilach Fundacja Godnie żyć i Dom ze sztuką.

Obecnie jesteśmy na etapie kończenia zbierania prac, fotografowania ich i tworzenia katalogu.

Katarzyna Czajka
Prezes Fundacji Godnie żyć